بیماری های خود ایمنی

بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی وضعیتی است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن شما حمله می کند.

سیستم ایمنی بدن به طور معمول از میکروب هایی مانند باکتری و ویروس محافظت می کند. وقتی این مهاجمان خارجی را حس کرد ، ارتش جنگنده ها را برای حمله به آنها می فرستد.

به طور معمول ، سیستم ایمنی بدن می تواند تفاوت بین سلولهای خارجی و سلولهای خود را بیان کند.

در یک بیماری خود ایمنی ، سیستم ایمنی بدن بخشی از بدن شما ، مانند مفاصل یا پوست شما را مانند خارجی اشتباه می کند. پروتئین هایی به نام آنتی بادی ها را آزاد می کند. آنها به سلول های سالم حمله می کنند.

برخی از بیماریهای خود ایمنی تنها یک عضو را هدف قرار می دهند. دیابت نوع 1 به لوزالمعده آسیب می زند. بیماری های دیگر مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) بر کل بدن تأثیر می گذارد.

چرا سیستم ایمنی بدن به بدن حمله می کند؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث برهم خوردن سیستم ایمنی بدن می شوند. با این حال برخی از افراد به احتمال زیاد نسبت به سایرین به یک بیماری خود ایمنی مبتلا هستند.

براساس یک مطالعه در سال 2014 ، زنان نسبت به مردان بیشتر به بیماریهای خود ایمنی مبتلا می شوند. 6.4 درصد از زنان در مقابل 2.7 درصد از مردان. غالباً این بیماری در سالهای باروری زن (15 تا 44 سالگی) شروع می شود.

برخی از بیماری های خود ایمنی در گروه های قومی خاصی شایع تر است. به عنوان مثال ، لوپوس بیشتر از قفقازی ها روی مردم آفریقایی آمریکایی و اسپانیایی تأثیر می گذارد.

برخی از بیماری های خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس و لوپوس در خانواده ها رواج دارد. همه اعضای خانواده لزوماً به یک بیماری مشابه مبتلا نخواهند شد. اما مستعد ابتلا به بیماری خود ایمنی هستند.

شیوع بیماری‌های خود ایمنی

از آنجا که شیوع بیماری های خود ایمنی در حال افزایش است ، محققان گمان می کنند عوامل محیطی مانند عفونت و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا حلالها نیز درگیر هستند.

“رژیم غذایی غربی” یکی دیگر از عوامل خطر مشکوک در ایجاد یک بیماری خود ایمنی است. تصور می شود که خوردن غذاهای پرچرب ، پر قند و بسیار فرآوری شده با التهاب مرتبط است که ممکن است یک پاسخ ایمنی را تنظیم کند. با این حال ، این اثبات نشده است.

یک مطالعه 2015 در مورد نظریه دیگری به نام فرضیه بهداشت تمرکز داشت. به دلیل واکسن ها و ضد عفونی کننده ها ، کودکان امروز در معرض همان تعداد میکروب های گذشته نیستند. عدم قرار گرفتن در معرض می تواند سیستم ایمنی بدن را در معرض واکنش بیش از حد به مواد بی ضرر قرار دهد.

توجه: محققان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث بیماری های خود ایمنی می شود. ژنتیک ، رژیم غذایی ، عفونتها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممکن است درگیر باشد.

شایع‌ترین بیماری ‌های خود ایمنی
شایع‌ترین بیماری ‌های خود ایمنی

14 بیماری خود ایمنی شایع

بیش از 80 بیماری مختلف خود ایمنی وجود دارد. در اینجا 14 مورد از متداول ترین آنها آورده شده است.

1. دیابت نوع 1

 

بیماری خود ایمنی- دیابت نوع 1
بیماری خود ایمنی- دیابت نوع 1

لوزالمعده هورمون انسولین را تولید می کند ، که به تنظیم قند خون کمک می کند. در دیابت نوع 1 ، سیستم ایمنی بدن سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده را مورد حمله قرار داده و از بین می برد.

نتایج زیاد قند خون می تواند منجر به آسیب در رگ های خونی و همچنین ارگان هایی مانند قلب ، کلیه ها ، چشم ها و اعصاب شود.

 

 

2. آرتریت روماتوئید (RA)

 

بیماری خود ایمنی - آرتریت روماتوئید (RA)
بیماری خود ایمنی – آرتریت روماتوئید (RA)

در آرتریت روماتوئید (RA) ، سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می کند. این حمله باعث قرمزی ، گرمی ، درد و سفتی در مفاصل می شود.

بر خلاف استئوآرتریت ، که معمولاً افراد پیرتر می شوند ، RA می تواند زودتر از 30 سالگی یا زودتر شروع شود.

 

3. پسوریازیس / آرتریت پسوریازیس

 

بیمار یخود ایمنی - پسوریازیس
بیمار یخود ایمنی – پسوریازیس

سلول های پوستی به طور معمول رشد می کنند و وقتی دیگر نیازی به آن نباشد ریخته می شوند. پسوریازیس باعث می شود سلولهای پوستی خیلی سریع تکثیر شوند. سلولهای اضافی تکه های قرمز ملتهب ایجاد می کنند ، معمولاً با مقیاس های نقره ای سفید پلاک روی پوست.

تا 30 درصد از مبتلایان به پسوریازیس نیز تورم ، سفتی و درد در مفاصل خود ایجاد می کنند. به این شکل از بیماری آرتریت پسوریاتیک گفته می شود.

4- بیماری مولتیپل اسکلروز (MS)

مولتیپل اسکلروز (MS) در سیستم عصبی مرکزی شما به غلاف میلین ، پوشش محافظتی که سلولهای عصبی را احاطه کرده است ، آسیب می رساند. صدمه به غلاف میلین سرعت انتقال پیام ها بین مغز و نخاع به و از بقیه بدن شما را کند می کند.

این آسیب می تواند منجر به علائمی مانند بی حسی ، ضعف ، مشکلات تعادل و مشکل در راه رفتن شود. این بیماری به اشکال مختلفی ایجاد می شود که با سرعت های مختلف پیشرفت می کند. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2012 ، حدود 50 درصد از مبتلایان به MS در طی 15 سال پس از شروع بیماری به پیاده روی نیاز دارند.

5. لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)

 

 

بیماری خود ایمنی - لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)
بیماری خود ایمنی – لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)

اگرچه پزشکان در دهه 1800 برای اولین بار لوپوس را به عنوان بثورات پوستی به دلیل بثوراتی که معمولاً ایجاد می کنند توصیف می کنند. اما شکل سیستمیک که شایع ترین آن است در واقع بر بسیاری از ارگان ها از جمله مفاصل ، کلیه ها ، مغز و قلب تأثیر می گذارد.

درد مفاصل ، خستگی و بثورات شایع ترین علائم است.

 

6. بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) اصطلاحی است که برای توصیف شرایط ایجاد التهاب در آستر دیواره روده به کار می رود. هر نوع IBD قسمت متفاوتی از دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیماری کرون می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را از دهان تا مقعد پرت کند.
کولیت اولسراتیو فقط پوشش روده بزرگ (روده بزرگ) و رکتوم را تأثیر می گذارد.

 

7. بیماری آدیسون

بیماری آدیسون روی غدد فوق کلیوی ، هورمونهای کورتیزول و آلدوسترون و هورمونهای آندروژن تولید می‌شود. داشتن کمی از کورتیزول می تواند بر نحوه استفاده و ذخیره کربوهیدرات ها و قند (گلوکز) بدن تأثیر بگذارد. کمبود آلدوسترون منجر به از دست دادن سدیم و پتاسیم اضافی در جریان خون می شود.

علائم این بیماری شامل ضعف ، خستگی ، کاهش وزن و قند خون پایین است.

8. بیماری گریوز

بیماری گریوز به غده تیروئید در گردن حمله می کند. حمله باعث تولید بیش از حد هورمون های آن می شود. هورمونهای تیروئید میزان انرژی بدن را کنترل می کنند که به سوخت و ساز بدن معروف است.

داشتن بیش از حد زیادی از این هورمون ها باعث تقویت فعالیت های بدن می شود. باعث ایجاد علائمی مانند عصبی بودن ، ضربان قلب سریع ، عدم تحمل گرما و کاهش وزن می شود.

یکی از علائم احتمالی این بیماری نفخ شدن چشم ها به نام اگزوفتالموس است. این مطالعه می تواند به عنوان بخشی از آنچه “چشمی گرپس” نامیده می شود. در این مطالعه در حدود 30 درصد از مبتلایان به بیماری گریوز رخ می دهد.

9. سندرم شوگرن

 

بیماری خودایمنی - سندرم شوگرن
بیماری خودایمنی – سندرم شوگرن

این حالت به غدد که باعث روانکاری چشم و دهان می شوند حمله می کند. علائم بارز سندرم شوگرن خشکی چشم و خشکی دهان است ، اما ممکن است بر روی مفاصل یا پوست نیز تأثیر بگذارد.

10. تیروئیدیت هاشیموتو

در تیروئیدیت هاشیموتو ، تولید هورمون تیروئید کاهش می یابد. علائم آن شامل افزایش وزن ، حساسیت به سرما ، خستگی ، ریزش مو و تورم تیروئید (گواتر) است.

11. Myasthenia gravis

میاستنی گراویس بر روی تکانه های عصبی تأثیر می گذارد و به مغز کمک می کند عضلات را کنترل کند. وقتی ارتباط از اعصاب به عضلات مختل شود ، سیگنال ها نمی توانند عضلات را به سمت انقباض هدایت کنند.

شایع ترین علامت آن ضعف عضلانی است که با فعالیت بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد. اغلب عضلات کنترل کننده حرکت چشم ، باز شدن پلک ، بلع و حرکات صورت درگیر می شوند.

12. واسکولیت خود ایمنی

واسکولیت خود ایمنی هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن به عروق خونی حمله می کند. التهابی که منجر به تنگ شدن عروق و رگ ها می شود. این تنگ شدن اجازه می دهد خون کمتری از طریق آنها جریان یابد.

13. کم خونی مزمن

این شرایط باعث کمبود پروتئینی می شود که توسط سلول های معده ساخته شده است. همچنین به عنوان یک فاکتور ذاتی شناخته شده است تا روده کوچک برای جذب ویتامین B-12 از مواد غذایی لازم باشد. بدون داشتن مقدار کافی از این ویتامین ، فرد به کم خونی مبتلا می شود. همچنین توانایی بدن برای سنتز مناسب DNA تغییر می یابد.

کم خونی مزمن در بزرگسالان مسن شایع تر است. طبق یک مطالعه سال 2012 ، این بیماری به طور کلی 1/1 درصد از افراد را مبتلا می کند. اما تقریباً 2 درصد از افراد بالای 60 سال دارند.

14. بیماری سلیاک

افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند غذاهای حاوی گلوتن ، پروتئین موجود در گندم ، چاودار و سایر محصولات غلات را بخورند. هنگامی که گلوتن در روده کوچک است ، سیستم ایمنی بدن به این قسمت از دستگاه گوارش حمله می کند و باعث التهاب می شود.

یک منبع معتبر در سال 2015 خاطرنشان کرد: بیماری سلیاک حدود 1 درصد از مردم ایالات متحده را مبتلا می کند. تعداد بیشتری از افراد حساسیت به گلوتن را گزارش داده اند. که یک بیماری خود ایمنی نیست ، اما می تواند علائمی مشابه مانند اسهال و درد شکم داشته باشد.

علائم بیماری خود ایمنی

علائم اولیه بسیاری از بیماری های خود ایمنی بسیار مشابه است ، مانند:

 • خستگی
 • عضلات دستی
 • تورم و قرمزی
 • تب درجه پایین
 • تمرکز مشکل دارد
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست و پا
 • ریزش مو
 • بثورات پوستی

بیماریهای فردی همچنین می توانند علائم منحصر به فرد خود را داشته باشند. به عنوان مثال ، دیابت نوع 1 باعث تشنگی شدید ، کاهش وزن و خستگی می شود. IBD باعث درد شکم ، نفخ و اسهال می شود.

با بیماری های خود ایمنی مانند پسوریازیس یا RA ، علائم ممکن است بیایند و بروند. دوره ای از علائم شعله ور شدن نامیده می شود. دوره ای که علائم از بین می رود ، بهبودی نامیده می شود.

BOTTOM LINE: علائمی مانند خستگی ، درد عضلات ، تورم و قرمزی می تواند نشانه ای از یک بیماری خود ایمنی باشد. علائم ممکن است به مرور زمان بروند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
در صورت بروز علائم بیماری خود ایمنی به پزشک مراجعه کنید. بسته به نوع بیماری شما ممکن است نیاز به مراجعه به یک متخصص داشته باشید.

روماتولوژیست ها بیماری های مفاصل مانند آرتریت روماتوئید و سایر بیماری های خود ایمنی مانند سندرم شوگرن و SLE را درمان می کنند.
متخصصان گوارش بیماریهای دستگاه گوارش مانند سلیاک و بیماری کرون را درمان می کنند.
متخصص غدد درون ریز شرایط غدد ، از جمله بیماری گریوز ، تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری آدیسون را درمان می کند.
متخصصین پوست شرایط پوستی مانند پسوریازیس را درمان می کنند.

آزمایشاتی که بیماریهای خود ایمنی را تشخیص می دهد

هیچ آزمایش واحدی نمی تواند بیماریهای خود ایمنی را تشخیص دهد. پزشک شما برای تشخیص شما از ترکیبی از آزمایشات و بررسی علائم و معاینه جسمی شما استفاده خواهد کرد.

آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای (ANA) اغلب یکی از اولین آزمایشاتی است که پزشکان هنگام استفاده از علائم از بیماری خود ایمنی استفاده می کنند. آزمایش مثبت بدان معنی است که شما ممکن است یکی از این بیماری ها را داشته باشید ، اما دقیقاً کدام یک از این بیماری ها را تأیید نمی کنید یا مطمئن هستید که کدام یک را دارید.

آزمایش های دیگر به دنبال آنتی بادی های خاص تولید شده در برخی بیماری های خود ایمنی هستند. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشات غیر اختصاصی را انجام دهد تا التهاب این بیماری ها در بدن بررسی شود.

BOTTOM LINE: یک آزمایش خون مثبت ANA ممکن است نشان دهنده یک بیماری خود ایمنی باشد. پزشک شما می تواند از علائم و آزمایش های دیگر شما برای تأیید تشخیص استفاده کند.

بیماریهای خود ایمنی چگونه درمان می شوند؟

درمان ها نمی توانند بیماری های خود ایمنی را درمان کنند ، اما می توانند پاسخ ایمنی بیش فعال را کنترل کنند. یا حداقل درد و التهاب را کاهش دهند. داروهای مورد استفاده در درمان این شرایط عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن (Motrin ، Advil) و ناپروکسن (ناپروسین)
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند
 • درمانهایی نیز برای تسکین علائم مانند درد ، تورم ، خستگی و بثورات پوستی وجود دارد.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم همچنین ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

BOTTOM LINE: درمان اصلی بیماری های خود ایمنی با داروهایی است که التهاب را کاهش می دهد و واکنش ایمنی بیش فعال را آرام می کند. درمان ها همچنین می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

سخن آخر

بیش از 80 بیماری مختلف خود ایمنی وجود دارد. اغلب علائم آنها با هم همپوشانی دارند و تشخیص آنها را سخت می کند.

بیماری های خود ایمنی در زنان شایع تر است و اغلب در خانواده ها وجود دارد.

آزمایش خون که به دنبال آنتی بادی هستند می توانند به پزشکان در تشخیص این شرایط کمک کنند. درمان ها شامل داروهایی برای آرام کردن واکنش ایمنی بیش فعال و کاهش التهاب در بدن هستند.

منبع: https://www.healthline.com/health/autoimmune-disorders

4/5 - (22 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن