زندگی با ام اس

رژیم غذایی سوانک

یکی از راه هایی که می شه از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد یا حتی بیماری رو بهبود داد رژیم غذایی است. رژیم غذایی دکتر سوانک یکی از رژیم هایی است که می تواند باعث بهبود یا حداقل جلوگیری از پیشرفت ام اس شود. دکتر سوانک در دهه 1940 مطالعات خود را در باره ام اس در کاندا شروع کرد . رژیم غذایی سوانک بر اساس محدود کردن چربی برای بیماران ام اس است. با ما همراه باشید تا به صورت کامل این رژیم رو با هم برسی کنیم.

دقت کنید که حتما اگر می خواهید رژیم استفاده کنید با دکتر خود مشورت کنید.

رژیم دکتر سوانک به این صورت است که در طول روز بیش از 15 گرم چربی اشباع رو بیماران ام اسی نباید استفاده کنند. دکتر سوانک به برسی زیادی که انجام داد که افرادی که در کوه ها با افرادی که در لب دریا هستند با با مشورت با یک دکتر تغذیه رژیمی بر اساس کم کردن چربی اشتباع شده نوشت.

در رژیم سوانک یکی دیگر از نکاتی که باید دقت کنید این است که در این رژیم نباید کم تر از 20 گرم چربی اشتباع نشده مصرف کنید.

و به طور کلی بیماران ام اسی نباید بیش از 50 گرم چربی را در طول روز مصرف کنند.

همانطور که گفته شده این رژیم بر اساس چربی اشتباع نشده است پس در این رژیم استفاده از روغن زیتون، روغن سویا، روغن بادام زمینی و روغن کتان مجاز است زیرا این روغن ها داری چربی اشباع نشده هستند.

مواردی مانند کره، گوشت خوک، مارگارین و روغن‌های هیدروژنه و به خصوص  روغن نارگیل و پالم در این رژیم ممنوع است زیرا در این موارد چربی اشتباع شده زیادی موجود است.

اگر شما می خواهید رژیم سوانک را بگیرید باید بدانید که در این رژیم استفاده از میوه ها محدود نیست و  حداقل باید در طول روز 2 بار از میوه و سبزیجات استفاده کنید. اما این که در این رژیم استفاده از میوه ها محدود نیست به این معنی نیست که به راحتی می توانید از مواردی مانند آووکادو و زیتون که دارای چربی است بیشتر از مقدار کل چربی روزانه رژیم استفاده کنید.

در این رژیم در سال اول خبری از گوشت خوک و گوشت قرمز نیست و بعد از آن می توانید بک بار در هفته 100 گرم گوشت قرمز بخورید. استفاده از گوشت مرغ و گوشت بوقلمون در این رژیم آزاد است.

یکی از مواردی که در این رژیم تاکید شده استفاده از ماهی سفید و صدف ها است. در رژیم سوانک استفاده از ماهی محدودیتی برای بیماران ام اسی ندارد. دقت کنید که اگه ماهی چرب استفاده کنید نباید مجموع چربی روزانه بیشتر شود. در این رژیم استفاده از حلزون صدف دار برای افرادی که کلسترول بالای دارند توصیه نمی شود.

همانطور که بار ها تکرار کردیم در این رژیم استفاده از چربی اشباع شده ممنوع است تخم مرغ دارای چربی اشباع شده است و استفاده از تخم مرغ بیش از 3 عدد در هفته توصیه نمی شود.

در این رژیم توصیه شده است حداقل دو بار از مواد لبی بدون چربی استفاده شود.

الکل یکی از مواردی است که باعث پیشرفت بیماری ام اس می شود پس در این رژیم استفاده از الکل کاملا ممنوع است.

نوشیدنی های کافئین دار بیش از 3 فنجان در روز توصیه نمی شود.

یادتان باشد برای استفاده از این رژیم حتما با دکتر خود مشورت کنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن