دانستنی‌های ام اس

انواع ام اس

بیماری ام اس یا Multiple sclerosis بیماری است که با تحت تاثیر قرار دادن مغز و نخاع باعث ایجاد می شکل می شود ام اس انواع ختلفی دارد ما در این مقاله به صورت کامل به برسی انواع بیماری ام اس می پردازیم و هر کدام را به صورت کامل توضیح می دهیم.

به طور کلی هیچ راهی برای این که الگوی پیشرفت بیماری ام اس را به پیش بینی کرد وجود ندارد. به طور کلی دکتر ها این بیماری را به چند الگوی کلی تقسیم می کنند.

  • پیشرونده اولیه
  • پیشرونده ثانویه
  • عود و بهبود
  • عود کننده-پیشرونده

پس به طور کلی این چهار طبقه بندی به طور کلی استفاده می شود. این 4 دسته بندی بر اساس پیشرفت بیماری انجام گرفته است.

سندرم یک علامت مجزای بالینی

سندرم یک علامت مجزای بالینی (Clinically isolated syndrome) را اولین مرحله ی ام اس می دانند. عموما این که سندرم یک علامت مجزای بالینی جزو انواع ام اس هست یا نه شک وجود دارد. برخی از دکتر ها درمان را از این مرحله شروع می کنند و برخی دیگر صبر می کنند تا حملات بعدی رخ دهد.

پیشرونده اولیه در ام اس

پیشرونده اولیه (primary-progressive MS) این نوع از بیماری ام اس عموما حدود سن 40 سالگی آغاز می شود. باید بدانید که حدود 10 درصد از افراد ام اس از این نوع هستند. این بیماری به این شکل است که با گذشت زمان بدتر می شود ممکن است مدتی وضعیت این بیمار ثابت بماند اما همانطور که گفته شد تدریجا بر میزان ناتوانی اضافه می شود.

پیشرفت PPMS در گذر زمان را می توانید در تصویر زیر ببینید :

PPMS یکی از انواع بیماری ام اس

پیشرونده ثانویه یکی دیگر از انواع ام اس

پیشرونده ثانویه (secondary-progressive MS) عموما پس از 20 سال برای کسانی اتفاق می افتد که دارای ام اس از نوع عود و بهبود بوده اند. طبق تحقیقات بیش از 65 درصد از افرادی که داری ام اس از نوع عود و بهبود بوده اند پیشرونده ثانویه را تجربه می کنند. پس به طور کلی پس از چند سال که فرد دچار حمله و آرامش می شود دچار ام اس پیشرونده ثانویه می شود به صورت آرام آرام ضعیف تر می شود.

پیشرفت SPMS در گذر زمان را می توانید در تصویر زیر ببینید :

پیشرونده ثانویه نوعی ام اس

عموما آغاز ام اس از نوع عود و بهبود است

عود و بهبود (relapsing-remitting MS) شایع ترین نوع بیماری ام اس است. این نوع ام اس ممکن است حملات شدیدی داشته باشد به همراه بهبودی کامل یا نسبی همراه باشد این روند ممکن است چند ماه یا چند سال طول بکشد.

ام اس عود و بهبود اگر پس از حملات عوارضی که ایجاد می شود به صورت کامل رفع بشود به این نوع ام اس عود و بهبود خفیف گفته می شود.

اگر هنگامی که شما بیماری ام اس از نوع عود و بهبود را تجربه می کنید به درمان دریافت نکنید این نوع تبدیل به پیشرونده ثانویه می شود.

پیشرفت RRMS در گذر زمان را می توانید در تصویر زیر ببینید :

شایع ترین نوع ام اس RRMS

عود کننده پیشرونده نادر ترین نوع ام اس

عود کننده پیشرونده (progressive-relapsing MS) نوعی ام اس نادر است که تنها حدود 5 درصد از افراد به این نوع را دارند. این نوع از ام اس را دکتر ها اطلاعات دقیقی ازش ندارند. حملات اتفاق می افتد و علایم در ادامه بدتر و بدتر می شود.

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن