دانستنی‌های ام اس

علائم ام اس

علائم اولیه ام اس شامل موارد زیر است:

  • مشکلات بینایی
  • سوزن سوزن شدن و بی حسی
  • درد و اسپاسم
  • ضعف یا خستگی
  • مشکلات تعادلی یا سرگیجه
  • مشکلات مثانه
  • اختلال عملکرد جنسی
  • مشکلات شناختی

در ادامه به توضیح هر یک از علائم بیماری ام اس میپردازیم:

چه نشانه هایی علائم ام اس هستند؟

مشکلات بینایی

مشکلات بینایی یکی از شایع ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب روی عصب بینایی تأثیر می گذارد و بینایی مرکزی را مختل می کند. این می تواند باعث تاری دید ، دید دو برابر یا از بین رفتن بینایی شود.

ممکن است فوراً متوجه مشکلات بینایی نشوید ، زیرا تخریب واضح دید که متوجه آن شوید می تواند کند باشد. درد هنگام نگاه به بالا یا یک طرف نیز می تواند با از بین رفتن بینایی همراه باشد. روش های مختلفی برای مقابله با تغییرات بینایی مربوط به ام اس وجود دارد.

سوزن سوزن شدن و بی حسی

ام اس بر اعصاب مغز و نخاع (مرکز پیام بدن) تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که می تواند سیگنال های متناقض را به اطراف بدن ارسال کند. بعضی اوقات ، هیچ سیگنال ارسال نمی شود. این امر باعث بی حسی می شود.

احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی یکی از شایع ترین علائم هشدار دهنده بیماری ام اس است. محل های معمول بی حسی شامل صورت ، بازوها ، پاها و انگشتان است.

درد و اسپاسم

درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی نیز با ام اس وجود دارد. طبق بررسی های انجمن ملی ام اس ، یك مطالعه نشان داد كه نیمی از افراد مبتلا به ام اس مبتلا به درد مزمن هستند.

سفتی عضلانی یا اسپاسم (اسپاسم) نیز شایع است. ممکن است عضلات سفت و سخت و همچنین حرکات غیرقابل کنترل و دردناک اندامها را تجربه کنید. پاها بیشتر اوقات تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما کمردرد نیز شایع است.

خستگی و ضعف

در حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ام اس در مراحل اولیه ام اس خستگی و ضعف غیر قابل توصیف را تجربه میکنند.

خستگی مزمن هنگامی رخ می دهد که اعصاب در ستون فقرات خراب شود. معمولاً خستگی ناگهان ظاهر می شود و تا هفته ها قبل از بهبود بیماری این خستگی ماندگاری دارد. ضعف در ابتدا بیشتر قابل مشاهده است.

اما امروزه راه‌هایی برای درمان خستگی در بیماران ام اس وجود دارد که نتایج خوبی را به همراه دارد.

مشکلات تعادل و سرگیجه

سرگیجه و مشکلات  تعادل می تواند تحرک فرد مبتلا به ام اس را کاهش دهد. پزشک ممکن است این موارد را مشکلاتی در راه رفتن خود ذکر کند. افراد مبتلا به ام اس اغلب احساس سبك سر ، سرگیجه می كنند یا گویی محیط اطرافشان در حال چرخش است (سرگیجه). این علائم اغلب هنگام ایستادن بروز می کند.

اختلال عملکرد مثانه و روده

مثانه اختلال عملکرد دیگر علامت دیگری است که در حدود 80 درصد از مبتلایان به ام اس بروز می کند. این می تواند شامل تکرر ادرار ، افزایش شدید ادرار یا عدم توانایی در ادرار باشد.

علائم مرتبط با ادرار اغلب قابل کنترل است. در موارد کمتری ، افراد مبتلا به MS دچار یبوست ، اسهال یا از بین رفتن کنترل روده می شوند.

اختلال عملکرد جنسی

برانگیختگی جنسی همچنین می تواند برای افراد مبتلا به MS مشکل ایجاد کند زیرا در سیستم عصبی مرکزی – جایی که MS حمله می کند – شروع می شود.

مشکلات شناختی

حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام.اس با عملکرد شناختی خود نوعی مشکل را ایجاد می کنند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:
مشکلات حافظه
طول توجه را کوتاه کرد
مشکلات زبان
سازماندهی دشوار است
افسردگی و سایر مشکلات سلامت عاطفی نیز رایج است.

 

تغییر در سلامت عاطفی

افسردگی عمده در بین مبتلایان به ام اس شایع است. استرس MS همچنین می تواند باعث تحریک پذیری ، نوسانات خلقی و وضعیتی بنام بی‌اختیاری عاطفی شود. این شامل دوره هایی از گریه و خنده غیرقابل کنترل است.

کنار آمدن با علائم ام اس ، در کنار روابط یا مشکلات خانوادگی ، افسردگی و سایر اختلالات عاطفی را حتی به چالش کشیده تر می کند.

علایم ام اس

 

دیگر علائم ام اس

همه افراد مبتلا به ام اس علائم یکسانی ندارند. علائم مختلف در حین عود یا حمله ممکن است ظاهر شود. در کنار علائم ذکر شده در اسلایدهای قبلی ، MS نیز می تواند ایجاد کند:

از دست دادن شنوایی
تشنج
لرزش غیرقابل کنترل
مشکلات تنفسی
لکنت زبان
بلع مشکل

در این مطلب در رابطه با علایم ام اس صحبت کردیم اگر می‌خواهید درباره ام اس بدانید مطلب ام اس چیست را بخوانید.

 

https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/early-signs

https://www.mssociety.org.uk/about-ms/signs-and-symptoms/early-signs-of-ms

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/multiple-sclerosis-symptoms

 

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن