دارو های ام اس

قرص فینگولیمود

قرص فینگولیمود برای درمان عود بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) در بزرگسالان و کودکانی که حداقل 10 سال سن دارند ، استفاده می شود. این دارو MS را بهبود نمی بخشد ، فقط باعث کاهش دفعات علائم  عود بیماری ام اس خواهد شد.

قرص فینگولیمود همچنین ممکن است برای مقاصد ذکر شده در این راهنمای دارویی استفاده شود.

 

اطلاعات مهم مصرف قرص فینگولیمود

در صورت مصرف برخی داروهای ریتم قلبی یا در صورتی که در 6 ماه گذشته دچار بیماری جدی قلبی شده اید نباید از فینگولیمود استفاده کنید. شرایط جدی قلبی شامل برخی از اختلالات ضربان قلب ، نارسایی قلبی ، درد قفسه سینه ، حمله قلبی یا سکته مغزی است.

Fingolimod با شروع مصرف آن می تواند ضربان قلب شما را کند کند. اولین دوز خود را در شرایطی دریافت خواهید کرد که ریتم قلب شما قابل کنترل باشد. اگر 1 یا بیشتر از دوز را از دست دادید ، ممکن است نیاز باشد که شما را مجدداً با مشاهدات پزشکی کنترل کرده و  مجدداً مصرف فینگولیمود را شروع کنید.

ممکن است عفونت ها راحت تر و حتی عفونت های جدی یا کشنده به وجود بیایند.

 

 

درصورت تجربه موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 •  تب ، لرز
 • درد
 • خستگی
 • استفراغ
 • سردرگمی
 • سفتی گردن
 • افزایش حساسیت به نور
 • مشکلات مربوط به هماهنگی
 • فکر
 • بینایی یا حرکات عضلانی

قبل از مصرف قرص فینگولیمود

در صورتی که به آن حساسیت دارید یا موارد جدی قلبی وجود دارد ، نباید از فینگولیمود استفاده کنید. قبل از شروع مصرف فینگولیمود ، پزشک عملکرد قلب شما را بررسی می کند.

برخی از داروهای ریتم قلبی هنگام استفاده از فینگولیمود می توانند اثرات ناخواسته یا خطرناکی ایجاد کنند. پزشک شما در صورت استفاده از داروهای قبلی ممکن است برنامه درمانی شما را تغییر دهد.

قبل از مصرف فینگولیمود ، به پزشک خود بگویید که آیا تا به حال آبله مرغان نداشته اید یا هرگز واکسن واریسلا (واریواکس) دریافت نکرده اید. ممکن است شما نیاز به دریافت واکسن داشته باشید و سپس 1 ماه قبل از مصرف فینگولیمود صبر کنید.

اگر تا به حال داشته اید به پزشک خود بگویید:

 • یک عفونت فعال یا مزمن
 • اختلال ریتم قلب
 • درد قفسه سینه (آنژین) یا مشکلات قلبی دیگر
 • حمله قلبی یا سکته مغزی ، از جمله “مینی سکته مغزی”
 • فشار خون بالا یا پایین
 • طلسم غش
 • دیابت
 • سرطان پوست
 • بیماری کبد
 • بیماری چشمی به نام یووئیت
 • آسم
 • آپنه خواب
 • اختلال تنفسی

تاثیر فینگولیمود بر پوست

استفاده از فینگلیمود ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست (ملانوما) را افزایش دهد. از پزشک خود در مورد علائم پوستی سوال کنید تا مراقب آن باشد.

تاثیر فینگولیمود بر بارداری
تاثیر فینگولیمود بر بارداری

تاثیر فینگولیمود بر بارداری

Fingolimod ممکن است به یک نوزاد متولد نشده آسیب برساند. از قرص پیشگیری از بارداری مؤثر برای جلوگیری از بارداری در حین استفاده از فینگولیمود استفاده کنید . قرص پیشگیری از بارداری را حداقل به مدت 2 ماه پس از آخرین دوز خود استفاده کنید. اگر در این مدت باردار شدید ، به پزشک خود بگویید.

اگر باردار هستید ، ممکن است نام شما در رجیستری بارداری ثبت شود تا اثرات فینگولیمود بر روی کودک ردیابی شود. از پزشک خود در مورد هرگونه خطر سؤال کنید.

 

چگونه باید قرص فینگولیمود مصرف کنم؟

Fingolimod با شروع مصرف آن می تواند ضربان قلب شما را کند کند. اولین مقدار مصرف خود را در جایی تحت نظر پزشک (مثلا بیمارستان ) دریافت خواهید کرد. فشار خون و ضربان قلب شما حداقل 6 ساعت پس از اولین دوز فینگولیمود ، دائماً مورد بررسی قرار می گیرد.

تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را دنبال کنید و تمام راهنماهای دارویی یا برگه دستورالعمل ها را بخوانید. از دارو دقیقاً مطابق دستورالعمل استفاده کنید.

ممکن است فینگلیمود را با یا بدون غذا میل کنید.

مراقبت‌ها در مصرف فینگولیمود

 

اگر مصرف فینگولیمود را متوقف کردید ، بدون اینکه از پزشک خود بخواهید نباید دوباره مصرف کنید. هنگام شروع مجدد این دارو ، شما باید تحت نظر کنترل پزشکی باشید.

هنگامی که مصرف فینگولیمود را متوقف کردید ، علائم MS ممکن است برگردد. در موارد نادر ، برخی از افرادی که مصرف فینگولیمود را متوقف کرده اند ، علائم MS داشتند که از قبل یا در طول درمان با این دارو بدتر بودند.

اگر مصرف فینگولیمود را متوقف کردید ، حداقل 12 هفته پس از آخرین دوز خود ، علائم وخیم تر شدن MS را تماشا کنید. در صورت بروز علائم جدید یا بدتر شدن ، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

تاثیر فینگولیمود بر سیستم ایمنی بدن

Fingolimod بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد. ممکن است عفونت ها راحت تر و حتی عفونت های جدی یا کشنده به وجود بیایند. لازم است پزشک شما را بطور منظم معاینه کند. خطر ابتلا به عفونت تا 2 ماه پس از قطع مصرف این دارو ادامه دارد.

فینگولیمود را در بسته اصلی در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما ذخیره کنید.

 

اگر یک دوز از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت از دست دادن 1 یا بیشتر دوز ، ممکن است لازم باشد دوز بعدی خود را تحت نظر پزشکی در یک محیط پزشکی مصرف کنید.

اگر بیش از حد مصرف کنم ، چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید و به پزشکتان سریعا اطلاع دهید.

در هنگام مصرف فینگلیمود از چه چیزی باید جلوگیری کنم؟

Fingolimod می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. از تابش نور آفتاب یا برنزه کردن خودداری کنید. هنگام بیرون از منزل لباس محافظ بپوشید و از ضد آفتاب استفاده کنید (SPF 30 یا بالاتر).

هنگام استفاده از فینگولیمود و به مدت 2 ماه بعد از آخرین دوز واکسن “زنده” دریافت نکنید. واکسن ممکن است در این مدت نیز کار نکند و ممکن است شما را از بیماری محافظت نکند. واکسنهای زنده شامل سرخک ، اوریون ، سرخچه (MMR) ، فلج اطفال ، روتاویروس ، حصبه ، تب زرد ، واریسلا (آبله مرغان) یا زوستر (زونا) می باشد.

عوارض جانبی قرص فینگولیمود
عوارض جانبی قرص فینگولیمود

عوارض جانبی قرص فینگولیمود

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک: کهیر؛ تنفس دشوار؛ تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو شما حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

Fingolimod ممکن است باعث یک عفونت جدی مغزی شود که می تواند منجر به ناتوانی یا مرگ شود. در صورت بروز مشکل در گفتار ، فکر ، بینایی یا حرکت عضلات ، فوراً با پزشک تماس بگیرید. این علائم ممکن است به تدریج شروع شود و به سرعت بدتر شود.

همچنین در صورت داشتن موارد زیر سری با پزشک خود تماس بگیرید:

 • گره های براق بر روی پوست شما ، زخم هایی که بهبود نمی یابند ، خال های غیرمعمول که در رنگ یا اندازه تغییر می کنند.
 • تاری دید ، درد چشم
 • مشکلات تنفسی جدید یا بدتر.
 • زخمهایی در دهان و گلو ، زخمهای سرد ، زخم های ناحیه تناسلی یا مقعد شما.
 • مشکلات عروق خونی در مغز – سردرد ، سردرگمی ، تغییر وضعیت روانی ، از بین رفتن ناگهانی بینایی ، تشنج (تشنج).
 • مشکلات قلبی – درد قفسه سینه ، ضربان قلب آهسته یا نامنظم و احساس سرگیجه یا خستگی.
 • مشکلات کبدی – تهوع ، درد معده ، خستگی ، از بین رفتن اشتها ، ادرار تیره ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم). یا
 • علائم عفونت – تب ، لرز ، درد بدن ، خستگی ، حالت تهوع و استفراغ ، سفتی گردن ، افزایش حساسیت به نور.

عوارض جانبی شایع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • کمردرد
 • درد معده
 • اسهال
 • درد در بازوها یا پاها
 • سرفه
 • بینی چرکی
 • علائم آنفولانزا
 • تست عملکرد غیر طبیعی کبد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و سایر موارد ممکن است رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.همچنین مشاهده کنید:
عوارض جانبی Fingolimod (با جزئیات بیشتر)

 

تداخل دارویی با قرص فینگولیمود
تداخل دارویی با قرص فینگولیمود

تداخل دارویی با قرص فینگولیمود

Fingolimod می تواند یک مشکل جدی قلبی ایجاد کند. در صورت استفاده از داروهای خاص دیگری برای عفونت ، آسم ، مشکلات قلبی ، فشار خون بالا ، افسردگی ، بیماری روانی ، سرطان ، مالاریا یا HIV نیز ممکن است خطر شما بیشتر باشد.

چه داروهای دیگری روی فینگلیمود اثر خواهد گذاشت؟

در مورد تمام داروهای دیگر خود ، به ویژه به پزشک خود بگویید:

داروهایی که سیستم ایمنی بدن مانند داروهای سرطان ، استروئیدها و داروها را برای جلوگیری از رد پیوند عضو تضعیف می کنند.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر ممکن است فینگولیمود را تحت تأثیر قرار دهند. این شامل داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی بدون نسخه است. همه اثرات متقابل دارو در اینجا ذکر نشده است.

تداخلات دارویی Fingolimod (با جزئیات بیشتر)

 

داروخانه‌های عرضه کننده قرص فینگولیمود

فینگولیمود به صورت فرم کپسول نیم میلی گرم تولید شده و با نام تجاری gilenya در دنیا معروف می باشد.
‎در ایران نیز کارخانه های دارویی همچون ابوریحان، اسوه، الحاوی و زهراوی به تولید این دارو پرداخته اند.

 

نام های شرکتی دیگر قرص فینگولیمود

مارلا (Marela)، فینگولید (Fingloide)، نورابکس (Norabex)، گیله نیا (Gilenya)، فینگولیا (Fingolia)

 

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید ، این و تمام داروهای دیگر را در دسترس کودکان قرار ندهید ، هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید و از این دارو فقط برای نشانه های تجویز شده استفاده کنید.

برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه ، در مورد شرایط شخصی شما ، همیشه فقط و فقط با پزشک خود مشورت کنید.

 

نظرات کاربران در مورد قرص فینگولیمود برای درمان مولتیپل اسکلروزیس
نظرات کاربران در مورد قرص فینگولیمود برای درمان مولتیپل اسکلروزیس

نظرات کاربران در مورد قرص فینگولیمود برای درمان مولتیپل اسکلروزیس

 

اطلاعات زیر برای تأیید هرگونه داروی خاص در نظر گرفته نشده است. اگرچه این بررسیها می تواند مفید باشد ، اما آنها جایگزینی برای تخصص ، مهارت ، دانش و قضاوت پزشکان مراقبت های بهداشتی نیستند.

 1. من عوارضی نداشتم و زندگی عادیم را می کردم تا اینکه یک رژیم سنگین گرفتم و به ریزش مو من دامن زد و تنها عارضه این قرص برای من بود ولی تا قبلش هزاران بار بهتر از آمپول‌های تزریقی ام اس بود و می‌دونم به زودی ریزش مو را هم نخواهم داشت.
 2. من حدود 8 ماه است که از این دارو استفاده کرده ام و هیچ عارضه جانبی را تجربه نکرده ام ، احساس می کنم خیلی بهتر هستم و قادر به ادامه کار و انجام فعالیت های روزمره خود هستم.
 3. من در سال 2003 به بیماری ام.اس مبتلا شدم. قبل از شروع قرص فینگولیمود ، متوجه احساس ضعف بیشتر در ناحیه مچ پا و مچ دستم بودم و همچنین دفعات زیاد دستشویی شبانه را داشتم. اگر زیاده روی کنم ، پاهایم هنوز خسته می شوند. اما در کل ، این دارو برای من شگفت انگیز بوده است. خستگی مچ پا و مچ دست تقریباً هرگز اتفاق نمی افتد و دفعات دستشویی در شب کاهش می یابد. من هیچ وقت عوارض جانبی آن را تجربه نکردم – از این قرص بسیار سپاسگزارم! این سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند.
 4. من راحت بودن قرص آن را دوست دارم. داروهای دیگری که من برای درمانم مصرف کرده ام تزریقی بوده است. مشکلاتی که در حال حاضز دارم ریزش موی من است.
 5. به تازگی تشخیص داده شده است که بیماری MS در حال بازگشت به بیماری عود کننده است و از قرص فینگولیمود استفاده می‌کنم .در حال حاضر تنها عارضه جانبی آن درد مفاصل است ، سوال من این است که آیا شخص دیگری این مسئله را تجربه کرده است؟ آیا راهی برای کاهش درد وجود دارد؟
 6. ریزش مو ، سردرد مداوم..
 7. نمی توانم به شما بگویم که چه حسی بهتر دارم! در حال حاضر فینگولیمود به مدت یک ماه است که مصرف می‌کنم و توانایی تحمل گرما بیش از دو برابر شده است ، من بهتر می خوابم و مثل یک مه از چشم انداز من پاک شده است.
 8. من فینگولیمود را برای MS توصیه نمی کنم. این مرا بدتر کرد. فقط 5 ماه می توانستم آن را مصرف کنم. سپس ریزش مو ، دوره سنگین پریود و راه رفتن مرا متوقف کرد

منبع: https://www.drugs.com/mtm/fingolimod.html

4.8/5 - (71 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. من پنج ماهه استفاده میکنم ریزش مو شدید گرفتم صورتم تپل تر شده و سیکل پریودیمم کامل به هم خورده خیلی دیر به دیر پریود میشم ولی از لحاظ حرکتی قوی تر شدم

  1. با سلام
   لطفا در اسرع وقت علائم را با پزشک در میان بگذارید ممکن است بخواهند دوز یا نوع دارو را تغییر دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن