دانستنی‌های ام اس

علت بوجود آمدن بیماری ام اس

پاسخ علت بوجود آمدن بیماری ام اس هنوز مشخص نیست. دانشمندان معتقدند که ام اس با ترکیبی از عوامل ایجاد می شود. برای شناسایی علت ، تحقیقات در زمینه های زیر ادامه دارد:

  1. ایمونولوژی (مطالعه سیستم ایمنی بدن)
  2. اپیدمیولوژی (بررسی الگوهای بیماری در گروههای بزرگی از مردم)
  3. ژنتیک (درک ژنهایی که ممکن است در افرادی که مبتلا به ام اس هستند به درستی کار نکند)
  4. عوامل عفونی (مانند ویروس ها)

دانستن اینکه علت بوجود آمدن بیماری ام اس چه عواملی هستند، روند یافتن راههای مؤثرتر برای درمان آن را تسریع می کند. یا حتی در وهله اول از بروز آن جلوگیری می کند.

عوامل ایمونولوژیک

در ام اس ، یک پاسخ ایمنی غیر طبیعی باعث التهاب و آسیب در CNS می شود. بسیاری از سلولهای مختلف در پاسخ ایمنی غیر طبیعی نقش دارند. دو نوع مهم سلولهای ایمنی سلولهای T و سلولهای B هستند.

 عملکرد سلولهای ایمنی در ام اس

سلوله‌ای T در سیستم لنفاوی و MS فعال می شوند و از طریق رگ های خونی وارد CNS می شوند. هنگامی که در CNS ، سلوله‌ای T مواد شیمیایی آزاد می کنند که باعث التهاب و آسیب می شوند. این منجر به آسیب به میلین ، الیاف عصبی و سلول‌های سازنده میلین می شود. سلولهای T همچنین برای فعال کردن سلولهای B از اهمیت زیادی برخوردار هستند. این سلول‌هااز سایر سلولهای سیستم ایمنی بدن برای مشارکت در حمله ایمنی مهم هستند.

سلولهای تنظیم کننده T ، التهاب را کاهش داده یا خاموش می کنند. در MS ، سلولهای نظارتی T به درستی كار نمی كنند. آن‌ها به طور مؤثر التهاب را خاموش نمی كنند.
سلول های T یا “قاتل” مستقیماً به سلول هایی که دارای ویژگی های خاصی هستند حمله کرده و از بین می برند.
سلولهای B با کمک سلولهای T فعال می شوند. سلول های B آنتی بادی تولید می کنند و پروتئین های دیگر را تحریک می کنند . در MS ، این موارد باعث ایجاد آسیب در CNS می شود.

 

آنچه خواهیم دید

محققان همچنان به جستجوی سلول ها و فرآیندهای دیگری که می توانند در بیماری ام اس درگیر باشند ، ادامه می دهند. تلاش های مداوم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند واسطه ایمنی در MS همچنان ادامه دارد. چه چیزی آن را به حرکت در می آورد. چه چیز باعث کندی یا متوقف کردن آن می‌شود. همه این مطالعات ما را به درک علت بیماری ام اس ، روشهای درمانی بهتر و در نهایت درمان نزدیک می‌کند.

 

فاکتورهای محیطی

 

فاکتورهای محیطی در به وجود آمدن بیماری ام اس
فاکتورهای محیطی در به وجود آمدن بیماری ام اس

اگرچه علت بوجود آمدن بیماری ام اس مشخص نیست ، کماکان در مورد عوامل محیطی که در ایجاد خطر ابتلا به ام اس نقش دارند ، اطلاعات بیشتری کسب می شود. هیچ عامل منحصر به فردی برای برانگیخته شدن MS وجود ندارد. اما اعتقاد بر این است که عوامل مختلفی در بروز کلی نقش دارند.

شیب جغرافیایی

مطالعات اخیر نشان داده است که بیماریMS در مناطقی که از خط استوا دورتر هستند بیشتر اتفاق می افتد. اپیدمیولوژیست – دانشمندانی که در گروههای بزرگی از مردم الگوهای بیماری را مطالعه می کنند ، در تلاشند تا دلیل این موضوع را به بررسی تغییرات جغرافیایی ، جمعیت شناسی (سن ، جنس و پیشینه قومی) ، ژنتیک ، دلایل عفونی و الگوهای مهاجرت بپردازند.

مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض برخی از عوامل محیطی قبل از بلوغ ممکن است فرد را برای ابتلا به بیماری ام اس پیش بینی کند.

 

ویتامین دی

 

ویتامین D از علائم به وجود آمدن ام اس
ویتامین D از علائم به وجود آمدن ام اس

شواهد نشان می دهد که ویتامین D نقش مهمی در بیماری ام اس دارد. مقادیر کم ویتامین D در خون به عنوان یک عامل خطر برای ابتلا به MS شناخته شده است. برخی محققان بر این باورند که قرار گرفتن در معرض آفتاب (منبع طبیعی ویتامین D) ممکن است به توضیح توزیع شمال به جنوب MS کمک کند. افرادی که نزدیک به خط استوا زندگی می کنند در طول سال در معرض مقادیر بیشتری از نور خورشید قرار دارند. در نتیجه ، آنها تمایل به داشتن سطوح بالاتری از ویتامین D که به طور طبیعی تولید می شود. به نظر می رسد که عملکرد سیستم ایمنی را پشتیبانی می کند. ممکن است به محافظت در برابر بیماری های واسطه ایمنی مانند MS کمک کند.

 

سیگار کشیدن

 

سیگار کشیدن از علائم به وجود آمدن ام اس
سیگار کشیدن از علائم به وجود آمدن ام اس

 

شواهد همچنین در حال افزایش است که سیگار کشیدن نقش مهمی در بیماری ام اس دارد. مطالعات نشان داده اند که استعمال سیگار خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می دهد و با بیماری شدیدتر و پیشرفت سریعتر بیماری همراه است. خوشبختانه ، شواهد نشان می دهد كه قطع مصرف سیگار – چه قبل از شروع بیماری و چه بعد از شروع بیماری ام اس – با پیشرفت آهسته تر ناتوانی همراه است.

 

چاقی

 

چاقی از علائم به وجود امدن ام اس
چاقی از علائم به وجود امدن ام اس

مطالعات متعددی نشان داده اند که چاقی در دوران کودکی و بزرگسالی ، به ویژه در دختران ، خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش داده است. مطالعات دیگر نشان داده اند كه چاقی در اوایل بزرگسالی نیز می تواند در افزایش خطر ابتلا به ام اس نقش داشته باشد. همچنین ، چاقی ممکن است منجر به التهاب و فعالیت بیشتر MS در کسانی شود که در حال حاضر به MS مبتلا شده اند.

 

عوامل عفونی

بسیاری از ویروس ها و باکتری ها  از جمله:

  • سرخک
  • ویروس تبخال انسانی
  • ویروس اپستین بار (EBV)
  • پنومونی کلامیدیا

و ..

برای بررسی اینکه آیا آنها در ایجاد بیماری ام اس نقش دارند یا بررسی شده اند. EBV ، ویروسی که باعث ایجاد مونونوکلئوز می شود ، در سالهای اخیر مورد توجه چشمگیری قرار گرفته است. تعداد فزاینده یافته های تحقیق نشان می دهد که عفونت قبلی با EBV به خطر ابتلا به بیماری ام اس کمک می کند.

 

عوامل ژنتیکی

بیماری ام اس یک بیماری ارثی نیست ، به معنای بیماری نیست که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

حدود 200 ژن مشخص شده است که هر یک مقدار کمی در خطر کلی ابتلا به MS دارند. تحقیقات برای درک بهتر ریسک ژنتیکی و سایر عواملی که در پیشرفت بیماری ام اس نقش دارند ، ادامه دارد.

 

رد شدن تمام تئوریها در رابطه با علت بوجود آمدن بیماری ام اس

با گذشت سال ها ، تئوری های زیادی وجود داشته اند که به عنوان علت بیماری ام اس مطرح شده اند ، و بسیاری از این موارد رد شده اند. نظریه های رد شده عبارتند از:
آلرژی محیطی
قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی
قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین – جیوه (از جمله پر کردن دندان آمالگام جیوه) ، سرب یا منگنز.
مصرف شیرین کننده مصنوعی آسپارتام

 

منبع: https://www.nationalmssociety.org/What-is-MS/What-Causes-MS

3/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن