زندگی با ام اس

بیماری ام اس و یوگا

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های دفاعی بدن به بافت ها و سلولهای عصبی بدن حمله می کنند و با از بین پوشش یا بخشی از این سلول ها، عملکرد و فعالیت های فرد را دچار اختلال می کنند. یوگا می تواند به افراد مبتلا به ام اس در مدیریت و کنترل این بیماری کمک کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند خلق و خوی ، تحرک و قدرت عضلات را بهبود بخشد. یوگا موجب آرامش و آگاهی ذهن می گردد و همچنین می تواند عضلات را تقویت کند.

یوگا چیست؟

یوگا
یوگا

یوگا به ما می آموزد که آنچه را که لازم نیست تحمل شود را درمان کنیم و آنچه را که نمی توان درمان کرد تحمل کنیم. یوگا به عنوان یک علم سیستمی را برای زندگی شاد و سالم به وجود می آورد. در مورد معنای لغوی یوگا می توان گفت که کلمه یوگا به معنی یوک یا پیوستن است که در واقع اشاره به اتحاد و همراه شدن ذهن، بدن و روح است.

همراه شدن جسم با نفس، عمل کردن با فکر و آگاهی می تواند آرامش و صلح را به بدن و روح منتقل کند. به عنوان مثال تنفس ساده را در نظر بگیرید که ما بدون هیچ فکری آن را انجام می دهیم، وقتی از تاثیر تنفس به روی سلول ها و اندام های بدن خود آگاهی پیدا کنیم، تاثیر نفس کشیدن بیشتر می شود و شما می توانید آن را احساس کنید که چگونه ذهن و بدن شما آرامش بیشتری را تجربه می کند.

یوگا و درمان بیماری ام اس

هر یک از حرکات یوگا برای کنترل و تقویت مفاصل ، عضلات ، ساختار و عملکرد بدن طراحی شده است. هر موقعیت و حرکت را می توان به ساده ترین شکل تغییر داد و در موقعیت های مختلفی تمرین کرد.

شما می توانید بایستید ، روی صندلی چرخدار بنشینید ، یا حتی روی زمین یا در رختخواب دراز بکشید، هر کجا که در آن راحت تر هستید می توانید حرکات یوگا را انجام دهید. نفس بکشید در حالی که مزایا و اثرات مثبت آن را بر تک تک سلول ها و قسمت های بدن خود تجسم می کنید. این عمل همچنین برای افراد مبتلا به ام اس که دارای تحرک کمی هستند نیز مفید می باشد.

قبل از اینکه از یوگا برای درمان و کنترل بیماری MS استفاده کنید، با پزشک و مربی خود در این باره مشورت کنید تا از انجام حرکاتی که موجب بالا رفتن درجه بدن می گردد و تشدید علائم ام اس به طور موقت می گردد، جلوگیری شود.

فواید یوگا

فواید یوگا
فواید یوگا

حس خوب یوگا را بعد از چند دقیقه تمرین می توان احساس کرد. اگر فکر میکنید که انجام دادن یوگا کار سختی است ، اصلا اینطور نیست. بدن افراد مختلف از نظر شکل ، قدرت ، انعطاف پذیری ، تحرک ، ارتفاع ، وزن ، تنش ، سطح انرژی و توانایی با یکدیگر متفاوت است و یوگا روشی است که با همه انواع حالت ها بدن ها منطبق است و می توان به راحتی آن را انجام داد. یکی از مهم ترین فواید یوگا که اخیرا زیاد به آن پرداخته شده است،

کنترل بیماری ام اس با استفاده از انجام یوگا است. یوگا به افرادی که دارای ام اس هستند کمک می کند تا هماهنگی صحیحی بین یادگیری و تقویت فعالیت های خود برقرار کنند. این فعالیت ها ممکن است مراقبت های شخصی یا انجام کارهای خانه باشد.

معجزه تمرین‌های یوگا در بیمار ام اس

تمرین های یوگا برای بیماران مبتلا به ام اس می تواند سرگرم کننده باشد و هم آگاهی های بیشتری در مورد نیازها و توانایی های فرد ارائه دهد. تمرین ها و دستورالعمل های یوگا به راحتی قابل انجام است و افراد در هر مکان و شرایطی که هستند می توانند آنها را به راحتی انجام دهند.

در واقع تمرین های یوگا به شما می آموزد که به روی یک نقطه از بدن خود تمرکز کنید و درصدد تقویت عملکرد آن و ارتباط با ذهن خود باشید. به عنوان مثال فردی که مبتلا به ام اس است اگر نتواند انگشتان پا یا بازوی خود را بلند کند، می تواند با تمرکز بر عملکرد آن بخش از بدن و تاثیرات مثبت آن در انجام فعالیت ها و فکر کردن به آن، سعی در تقویت عملکرد آن بخش از بدن کرده و تلاش کند تا انگشت یا بازوی خود را تکان دهد. البته این توانایی ها و تلاش ها ممکن است در روزها و ساعت های مختلف متفاوت باشد.

ولی با انجام مداوم تمرینات یوگا، به مرور فرد مبتلا به ام اس متوجه تغییرات در انجام فعالیت های روزمره و آرامش نسبی خود می شود. یوگا صرفا برای کنترل کردن وضعیت های خاص مثل بیماری ام اس نیست بلکه همه افراد می توانند برای رسیدن به آرامش و آگاهی از بدن و جسم خود این تمرینات را انجام دهند.

 

چگونه یوگا می تواند به مدیریت ام اس کمک کند؟

تمرین یوگا می تواند ابزاری برای مدیریت کارهای روزمره در افراد مبتلا به MS باشد که شامل تعادل در ایستادن یا راه رفتن ، تقویت ایستادن و نشستن روی صندلی ، رفتن به توالت یا تختخواب و یا هر کاری که برای انجام آن نیاز به قدرت و انرژی خاصی است، می باشد.

مزایای آرامش بخش یوگا همچنین ممکن است به مدیریت چالشهای منحصر به فرد بیماری ام اس کمک کند ، مانند قرار گرفتن در دستگاه MRI برای مدت طولانی ، تزریق انواع داروها، حفظ آرامش در هنگام تشدید علائم ام اس و حفظ تمرکز هنگام ملاقات با متخصصان و پزشکان مربوطه.

 

پیشینه یوگا و ام اس

تحقیقاتی که در سال 2014 در مورد ام اس و یوگا انجام گرفت نتایج جالبی را در این باره ارایه کرد که به طور خلاصه شامل این مطلب است : یوگا روشی نسبتاً ارزان و به طور کلی ایمن است که به طور بالقوه می تواند علائم اسکلروز را بهبود بخشد. یک کارآزمایی بالینی دقیق ام اس نشان داد که انجام یوگا باعث کاهش خستگی در این بیماران می شود.

مطالعات دیگر درباره ام اس و یوگا حاکی از آن است که با انجام تمرینات یوگا در این بیماران علائم مربوط به ام اس مثل اضطراب ، افسردگی ، خستگی ، عملکرد مثانه ، درد ، اسپاسم ، ضعف و راه رفتن به طور قابل توجهی کاهش یافته است. یوگا همچنین ممکن است درد آرتریت و فشار خون را کاهش دهد و کاهش وزن را نیز ارتقا بخشد. که همه این علائم ممکن است علائم بیماری ام اس باشد.

 

https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/living-with/how-yoga-helps-multiple-sclerosis/#:~:text=Eisenberg%20says%20yoga%20has%20the,tension%2C%20fatigue%2C%20and%20spasticity

https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/everyday-living/staying-active/yoga-for-ms

https://www.yogajournal.com/practice/5-yoga-poses-for-people-with-multiple-sclerosis

 

 

 

 

 

4.3/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن