زندگی با ام اس

بیماری ام اس و ازدواج

مهم‌ترین موضوعی که در رابطه با بیماری ام اس و ازدواج تا به حال به نظر رسیده است، طرح حمایت است.

 تشخیص بیماری ام اس اغلب به این معنی است که شما به احتمال زیاد به حمایت بیشتری از شریک زندگی خود احتیاج دارید.

در اوایل ، ریمر و همسرش تیم (که در سن 15 سالگی به بیماری ام.اس مبتلا شده بودند) از این فرصت استقبال کردند که بتوانند زندگی را در جایی که تیم احساس امنیت می کرد شروع کنند. می دانستند که سلامت او مهم‌ترین ارزش زندگی آن‌هاست. این ثبات و امنیت است که آنها را به مدت 19.5 سال در کنار هم نگه داشته است.

در حالی که داستانهای بیشماری از زوجین هم وجود دارد که  در نهایت منجر به طلاق می شوند.

چگونه MS می تواند بر روابط تأثیر بگذارد

از آنجا که هیچ دو مورد از ام اس یکسان نیستند – دقیقاً همانطور  هیچ دو ازدواج یکسان هم نیستند . به همین دلیل دلایل زیادی برای طلاق زوجین در این شرایط وجود دارد.

“وقتی فرد مبتلا به ام اس تشخیص داده شود كه درمان را شروع كند ، با اثرات غیرقابل پیش بینی علائم ام اس و عوارض جانبی این درمان روبرو می شود.”

علاوه بر این ، او می گوید افسردگی در افرادی که مبتلا به بیماری ام اس هستند بیشتر دیده می شود و وقتی در کنار هم قرار بگیرند ، همه این عوامل می توانند یک عامل استرس زای اضافی در ازدواج و درنهایت منجر به طلاق شوند.

نقش شریک زندگی بیمار ام اس

علائم و ناتوانی های مرتبط با ام اس می تواند شریک زندگی سالم را به سمت نقش مراقبتی سوق دهد. هنگامی که مبتلا به MS هستید ، برخی از مسئولیت هایی که ممکن است بر روی شانه های شریک زندگی شما باشد ، شامل موارد زیر باشد:

به شما آمپول تزریق می‌کند و دارو می‌دهد
در هنگام کمبود انرژی به شما کمک می کند
با توجه به سهم مساوی در کارهای خانگی
نان آور اصلی بودن
بیشتر وظایف والدین را بر عهده می گیرد
به شما كمك می كند تا استرس خود را به حداقل برسانید
مراقب باشید که از حمایت عاطفی ، مالی یا عملی خود تکیه نکنید
این توزیع ناهموار مسئولیت ها می تواند شما را از احساس مساوات که انتظار می‌رود، دور کند. روابطتان بیشتر شبیه روابط والدین و فرزند تبدیل می‌شود که برای زوجین ناسالم است.

مطمئناً مسئولیت های زندگی به عنوان زوج را بر عهده دارید ، اما لزوماً از نظر انرژی و استقامت بدنی برابر نیستید.

هر دوی شما باید بدانید که شریکی که مبتلا به MS است ارزش مساوی را برای رابطه برقرار می‌کند. حتی اگر این ارزش را نمی توان به  بلند کردن اجسام سنگین یا مسِولیت‌های پیچیده زندگی سنجید.

عشق ، همدلی ، گوش شنوایی و شخصیتی منحصر به فرد که شریک زندگی ام.اس که در ازدواج و زندگی خانوادگی ارائه می دهد ، در ساختن یک رابطه سالم از نظر عاطفی بسیار مهم است.

گفته می شود می توان استانداردهای خود را آرام کرد. یادگیری نحوه ساده سازی ، اتوماسیون یا حتی از بین بردن برخی وظایف از زندگی شما می تواند به بهبود زندگی شما کمک کند.

چگونه به محض پایان یک رابطه پیش برویم

بیماری ام اس و طلاق
بیماری ام اس و طلاق

طلاق هرگز آسان نیست. و هنگامی که یک رابطه به پایان می‌رسد، می توانید در هنگام پیشروی به تمرکز بر گسترش دلسوزی و مهربانی با خودتان چالش ‌هایی را داشته باشید.

ریمر می گوید این زمانی است که ما اغلب از خود غافل می شویم و انتخاب های ضعیفی می کنیم. وی توضیح می دهد: “آسیب های عاطفی ناشی از طلاق در میان چالش های روزمره زندگی با بیماری ام اس می تواند احساس مسئولیت زیادی داشته باشد.”

به دنبال کمک حرفه ای باشید

حرکت عمده زندگی دشوار است به خودی خود حرکت کنید. اگر می خواهید طلاق بگیرید ، به دنبال کمک حرفه ای یک درمانگر یا مشاور باشید.

ریمر توضیح می دهد: “نه تنها روان درمانی به كاهش تأثیر تروما عاطفی كمك می كند بلكه مطابقت با دارو و مراقبت های مداوم پزشکی را افزایش می دهد. همچنین پیشرفت ام اس را نیز كاهش می دهد.”

به خودتان وقت بدهید

صرف نظر از چگونگی پایان یک رابطه ، باید به خودتان فرصت دهید تا اندوهگین شوید. ریمر آن را به عنوان زمانی برای اندوه از دست دادن آینده ای که پیش بینی کرده اید ، توصیف می‌کند.

برای ایجاد یک زندگی جدید نیز باید به خود اجازه دهید. ریمر می گوید تمرکز باید بر روی نیازهای عاطفی و پزشکی شما باشد.

مراقب حمله ام اس باشید

مشکلات روابط می تواند باعث ایجاد حمله ام اس شود. به خصوص که ارتباط بین سلامت عاطفی و سلامت جسمی در بیمار ام اس بسیار بالاست. به همین دلیل بارلو می گوید افرادی که به بیماری ام اس مبتلا هستند باید از تأثیر منفی آسیب های عاطفی آگاه باشند و این احتمال ایجاد احتمال شعله ور شدن در ام اس را افزایش می دهد.

 

توجه بیشتری به نیازهای جسمی خود داشته باشید

این شامل:

  • خواب منظم
  • بدن خود را با غذاهای مناسب سوخت دهید
  • مصرف داروهای تجویز شده به طور مداوم
  • فعالیت بدنی
  • قرارهای منظم پزشک را نگه دارید
  • به تیم پشتیبانی خود تکیه دهید
  • نترسید از دوستان ، خانواده ، جامعه ام اس و سایر گروههای پشتیبانی درخواست کمک کنید.

کری مپونیا ، کارشناس طلاق می گوید ، اکثر مردم تمایل به ترک ارتباط با نزدیکانشان را دارند. زیرا آنها نمی خواهند احساس کنند که به دیگران تحمیل شوند.

منبع: https://www.healthline.com/health/multiple-sclerosis/divorce-and-ms#2

رابطه جنسی و صمیمیت

ام اس می تواند برای مردان و خانمها مشکلات زیادی ایجاد کند. مسائل می‌تواند شامل کاهش میل جنسی و کمبود انرژی برای رابطه جنسی در مردان و زنان مبتلا به MS باشد

به خصوص در مردان ، خصوصاً در هنگام تشدید بیماری ام اس ، عملکرد جنسی مختل وجود دارد.

علاوه بر این ، ممکن است نسبت به جذابیت خود نسبت به شریک زندگی خود اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. به خصوص اگر بعد از اینکه به روابط خود متعهد شده اید علائم خود را ایجاد کرده اید.

همه این عوامل می تواند منجر به سرخوردگی و حتی رد از شریک زندگی شما شود.

برخی از مسائل جنسی را می‌توان با کمک های جنسی مانند روان کننده ها برطرف کرد. داروها از جمله داروهای ضد افسردگی می‌توانند کمک کنند.  اما برخی از داروهای ضد افسردگی می‌توانند عملکرد جنسی را مختل کنند. راه حل‌های عملی مانند استراحت کافی نیز می‌توانند کمک کنند.

نکته مهم برای یک زندگی جنسی سالم همانند همه زوجین است – ارتباط صریح و روشن.

اگر هر یک از شما نگرانی دارید ، باید درمورد آنچه شما را آزار می‌دهد به شیوه ای سازنده و راه حل محور صحبت کنید. کار با یک درمانگر برای تسهیل این مکالمه می‌تواند کمک کند.

در جستجوی کمک از یک متخصص دارای مجوز دریغ نکنید. مشکلات جنسی ناشی از بیماری ام اس قابل مدیریت است. شما می توانید صمیمیت جنسی سالم را برای طولانی مدت حفظ کنید.

بارداری

نکته‌ای که در مورد بیماری ام اس و ازدواج اکثرا سوال است بارداری فرد مبتلاست. اگر زنی مبتلا به MS هستید ، این توانایی شما برای داشتن یک بارداری سالم را تغییر نمی‌دهد. در حقیقت ، در هنگام بارداری اغلب از علائم MS تسکین موقت رخ می‌دهد. بیشتر زنان می توانند بارداری بدون استفاده از دارو داشته باشند.

گفته می شود ، شما باید با دقت و زمان بارداری و دوران پس از زایمان برنامه ریزی کنید. شما نمی توانید در حین بارداری داروهای اصلاح کننده بیماری ام اس مصرف کنید. این بدان معناست که در حین بارداری نیز نمی توانید از آنها استفاده کنید. هر زمان ممکن است باردار شوید باید با پزشک خود در یک برنامه قطع مصرف داروهای ام اس (و احتمالاً سایر داروهای مصرف شده) با پزشک خود همکاری کنید.

مسئله دیگر این است که بسیاری از خانم ها بعد از زایمان علائم وخیم تر یا تشدید کننده آن را تجربه می کنند .

در صورت تغذیه با شیر مادر ، ممکن است داروهای اصلاح کننده بیماری ایمن نباشند . بنابراین باید این تصمیم را در نظر بگیرید چون تصمیم خود را در مورد شیردهی یا از سرگیری درمان خود گرفته اید.

برای پیمایش در این دوره ها ، بهتر است شرکاء در همان صفحه در مورد این واقعیت ها باشند تا تصمیم گیری ها ، پس از اتخاذ تصمیم ، کاملاً پشتیبانی شود.

در مواقعی که شما دارو مصرف نمی کنید ، احتمال ابتلا به عود بیماری ام اس افزایش می یابد. این بدان معناست که شما باید در صورتی که در طی ماههایی که می خواهید باردار شوید یا هنگام مراقبت از نوزاد تازه متولد شده ، دچار تشدید شوید ، آماده شوید.

 

والدین

نکاتی در رابطه با بیماری ام اس و ازدواج و تاثیر بر والدین:

ام اس می تواند در مورد فرزندپروری چالش های دیگری ایجاد کند که البته این می تواند بر یک ازدواج تأثیر بگذارد.

اگر والدین مبتلا به ام اس هستید ، ممکن است انرژی لازم برای انجام تمام وظایف والدین خود را مطابق میل خود نداشته باشید. این امر ممکن است فشار بیش از حد به شریک زندگی شما وارد کند. دوره های عود و بدتر شدن علائم همچنین می تواند بر برنامه های خانواده و روال روزمره شما تأثیر بگذارد.

برنامه ریزی دقیق و ایجاد شبکه ای از افرادی که می توانند در خرج کردن کمک کنند ، می توانند این تأثیرات منفی را تا حد زیادی کاهش دهند.

و فراموش نکنید که والدین در مورد ارائه عشق ، راهنمایی ، پذیرش و انتقال ارزش های خود به فرزندان هستند. آنچه در این زمینه به فرزندان خود می توانید بدهید در ساخت شخصیت و انعطاف پذیری آنها بسیار مهمتر از چیزهایی است که ممکن است به دلیل محدودیت های بیماری ام اس خود نتوانید به آنها بدهید.

نگرانی های مالی

نگرانی_های مالی
نگرانی_های مالی

نگرانی های مالی همچنین متداول است که یکی از شرکاء مبتلا به MS باشد. این بیماری می تواند در توانایی شما در کار اختلال ایجاد کند. این ممکن است نیاز به اشتغالزایی با خواسته های کمتری داشته باشد. مانند مسافرت کمتر یا مسئولیت های کمتر خواستار ، که می تواند درآمد کلی خانواده را کاهش دهد.

علاوه بر این ، مراقبت های پزشکی ، داروها و سایر موارد ضروری ممکن است هزینه های اضافی را برای شما تحمیل کند. برنامه ریزی خوب مالی ضروری است.

گفته می شود ، ممکن است منطقی باشد که نگرش خود را درباره پول تغییر دهید. شاید نیازی به زندگی در گرانترین خانه ای که توانایی آن را دارید نداشته باشید. یا شاید بتوانید یک ماشین مقرون به صرفه را انتخاب کنید. در حقیقت ، اگر شریک زندگی که MS ندارد می تواند از فشار برای ادامه کار خود خلاص شود. انتظارات از نظر درآمد و هزینه ، این می تواند به شما کمک کند هر دو بیشتر از یکدیگر لذت ببرید.

دوره غیرقابل پیش بینی بیماری

MS متغیر است و همه تجربه یکسانی ندارند. انواع مختلفی از بیماری ام اس وجود دارد و هیچ کس نمی تواند مسیر بیماری شما را پیش بینی کند.

برخی علائم آشکار هستند ، مانند تغییرات بینایی و ضعف ماهیچه ها ، اما برخی دیگر ، که اغلب به عنوان علائم نامرئی MS شناخته می شوند ، ظریف تر هستند. به عنوان مثال ، علائم شناختی ، افسردگی و استرس همگی می توانند منجر به سوء ارتباط ، سوء تفاهم و تنش در روابط شما شوند. خستگی می تواند منجر به نارضایتی و استرس شود.

 

چگونه MS بر زندگی اجتماعی شما تأثیر می گذارد

یادآوری این نکته حائز اهمیت است كه بیشتر مردم به معنای بی حساسیت یا قضاوت نیستند – آنها به سادگی نمی دانند چه بگویند یا چگونه عمل كنند.

به اشتراک گذاشتن آنچه برای اشتراک گذاری لازم دارید (و می خواهید در مورد MS به اشتراک بگذارید) بخش مهمی از مقابله با شرایط شما است. به عنوان یک زن و شوهر ، شما ممکن است توضیح مختصری از بیماری ام اس و دلیل تأثیر آن بر زندگی شما را در نظر بگیرید.

شما می توانید با هم موافقت کنید وقتی می آید که چه کسی می تواند در هنگام نیاز به شما کمک کند و چگونه می توانید از آن کمک درخواست کنید. همچنین اگر دوستان ، اعضای خانواده یا همکاران به ویژه در مورد بیماری ام اس شما صدمه دیده باشند ، می توانید هردو به افراد دشوار زندگی خود توجه داشته باشید و آماده پشتیبانی از یکدیگر باشید.

کلام آخر

بدون شک ، MS می تواند بر ازدواج تأثیر بگذارد ، اما نه همیشه منفی. برای بسیاری از زوجین ، نقره ای که در برخورد با بیماری ام اس وجود دارد این است که دید عمیقی راجع به آنچه که واقعاً مهم است ، ایجاد می کند و باعث می شود که زوجین الهام بخش باشند تا یک رویکرد ساده تر و ساده تر به زندگی بپردازند.

این گفته است که از طریق ارتباطات صریح و صادقانه و برنامه ریزی مناسب ، ممکن است ازدواج شما با چالش های ام اس تقویت شود.

منبع: چالش‌های یک بیمار اس در زندگی

4/5 - (70 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن