دانستنی‌های ام اس

تفاوت CIS و MS در چیست؟

اگر پزشک به شما بگوید که به بیماری سندروم بالینی جدا شده (CIS) مبتلا هستید (بیماری با علائم مشابه به علائم بیماری ام اس)، ممکن است سوالات زیادی در ذهن شما به وجود آید. اصلی ترین سوال شما ممکن است این باشد که : آیا من ام اس دارم یا خیر؟ که جواب این سوال در دل سوال تفاوت CIS و MS در چیست؟ نهفته است. در این مقاله قصد داریم به این سوال بپردازیم.


سوال بسیار مناسبی را مطرح کرده اید، چرا که اکثر افراد ام اس و سی آی اس را با هم اشتباه میگیرند. با این حال یک تفاوت بسیار عمده بین این دو وضعیت وجود دارد. اگر شما به (CIS) مبتلا شوید، این وضعیت علائم مشابه ام اس دارد، ولی در ام اس چندین مورد از علائم با هم ظهور میکنند؛ در حالی که در CIS فقط یکی از علائم بروز می کند . در واقع شما یک دوره زمانی به آن مبتلا میشوید، اما ام اس یک بیماری مادامالعمر است.

پزشک در چنین شرایطی منتظر نمیماند تا تمایز بین ام اس و سی آی اس را تشخیص دهد یا منتظر بروز علائم بعدی باشد. در چنین وضعیتی درمان شما همانند یک بیمار ام اس خواهد بود، حتی اگر CIS داشته باشید.

CIS و MS در چه مواردی شباهت دارند؟

CIS و MS هر دو آسیب مشابهی را به پوشش اعصاب مغز و نخاع وارد میکنند. این امر منجر به بروز برخی مشکلات در جریان طبیعی سیگنال های مغزی در بدن شما می شود. به همین خاطر CIS و MS میتوانند با علائم یکسانی بروز کنند. ممکن است شما مواردی مانند بیحسی و گزگز، مشکلات بینایی، مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل، سرگیجه یا مشکلات مثانه پیدا کنید. مانند حملههای ام اس، علائم CIS نیز حداقل تا 24 ساعت به طول میانجامد.

زنان بیشتر به هر دو این بیماریها مبتلا میشوند و به طور معمول در بزرگسالان زیر 50 سال دیده میشود.

تفاوت CIS و MS در چیست؟

ام اس مادام العمر با شما میماند و ممکن است با گذشت زمان بدتر شود، در این صورت شما به درمان منظم نیاز خواهید داشت. در حالی که CIS فقط یک بار رخ میدهد، اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در برخی افراد آنچه شما فکر می کنید CIS است، ممکن است فقط برای یک بار رخ نداده باشد، بلکه مرحله آغازین بیماری ام اس باشد. در این زمینه نمیتوانید مطمئن باشید، تا زمانی که علائم برگردد و MRI علائم ام اس را نمایش دهد.

CIS و MS در ام آر آی متفاوت به نظر می رسند. برای تایید ام اس، پزشکان دو یا چند منطقه آسیب دیده از بخشهای مجزا و خاصی در مغز یا نخاع را در زمانهای مختلف مورد بررسی قرار میدهند. با CIS هر ناحیهای از مغز ممکن است آسیب ببیند و در نتیجه MRI آسیب مغزی در بخشهایی را نشان میدهد که با علائم موجود مطابقت دارند.

 

آیا اگر CIS داشته باشم، به MS مبتلا میشوم؟

هیچ آزمایشی وجود ندارد که به شما در این باره اطمینان دهد، با استفاده از MRI مغز و نخاع شما سرنخهایی به دست میآید. اگر MRI شما مانند نوعی از ام اس به نظر برسد، احتمال ابتلا به ام اس در آینده بیشتر است. اما اگر MRI شبیه ام اس نباشد، احتمال ابتلای شما به ام اس پایین خواهد بود.

پیشرفت CIS به MS

افرادی که CIS را تجربه می کنند ممکن است به MS مبتلا شوند یا نشوند. در تشخیص CIS ، پزشک با دو چالش روبرو است: اول ، تعیین اینکه آیا فرد دچار یک دوره عصبی ناشی از آسیب فقط شده است یا قرار است در مراحل بعد این اسیب فرد را مبتلا به بیماری ام اس کند.

خطر پر ریسک ابتلا به ام اس:

وقتی CIS همراه با ضایعات مغزی قابل تشخیص با تصویربرداری (MRI) باشد که مشابه مواردی است که در MS مشاهده می شود ، فرد 60 تا 80 درصد احتمال بروز یک رویداد عصبی دوم و تشخیص MS در چندین مورد را دارد.

خطر کم ریسک ابتلا به ام اس:

وقتی CIS همراه با ضایعات مغزی تشخیص داده شده توسط MRI نباشد ، فرد حدود 20 درصد احتمال ابتلا به ام اس در مدت زمان مشابه را دارد.

با توجه به بازنگری های سال 2017 در معیارهای تشخیصی MS ، تشخیص MS می تواند زمانی انجام شود که CIS همراه با یافته های MRI (ضایعات یا زخم های قدیمی) باشد که تأیید می کند یک قسمت قبلی آسیب در مکانی متفاوت در CNS رخ داده است.

 با پیشرفت بیشتر فناوری MRI ، به احتمال زیاد تشخیص MS با سرعت بیشتری انجام می شود و افراد کمتری با CIS تشخیص داده می شوند.

تشخیص دقیق در این زمان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به ام اس هستند توصیه می شود برای به تأخیر انداختن یا جلوگیری از اپیزود دوم  و در نتیجه ، بروز ام اس ، درمان خود را با یک درمان اصلاح کننده بیماری آغاز کنند. علاوه بر این ، درمان زودرس ممکن است ناتوانی در آینده ناشی از التهاب بیشتر و آسیب سلولهای عصبی ، که بعضی اوقات ساکت هستند (بدون هیچ علائم قابل توجهی رخ می دهد) را به حداقل برساند. چندین دارو دارای نشانه های اداره غذا و دارو (FDA) برای CIS هستند: Avonex® ، Betaseron® ، Extavia® و Mayzent®.

آیا CIS و MS درمان متفاوتی دارند؟

پاسخ این سوال بستگی به شرایط دارد، در وضعیت ابتلا به ام اس به محض اینکه بیمار متوجه بیماری خود شد، روند درمان آغاز میشود. در صورتی که در وضعیت ابتلا به CIS علائم ممکن است به طور خود به خود از بین بروند یا لازم باشد برای بهبود آن یک استروئید دریافت کنید. سپس با این سوال رو به رو می شوید که آیا لازم است در بلند مدت کاری انجام دهید یا خیر؟

در صورت بالا بودن احتمال ابتلا به ام اس، ممکن است پزشک پیشنهاد دهد درمانی که برای ام اس دریافت میشود را آغاز کنید. به این روش درمان اصلاحی بیماری گفته میشود. نتایج برخی مطالعات نشان میدهد که این شیوه درمانی میتواند شروع ام اس را به تاخیر بیندازد یا از معلولیتهای جدی جلوگیری کند.

برای درمان CIS چگونه تصمیم بگیرم؟

این یک تصمیمگیری سخت است، چرا که نمیدانید به طور قطع به بیماری ام اس مبتلا خواهید شد یا خیر. همچنین داروهای مورد استفاده برای آن عوارض جانبی دارد. اگر یک پزشک با تجربه در زمینه ام اس پیدا کنید،میتوانید جوانب مثبت و منفی را به خوبی تشخیص دهید.
البته سوالات دیگری مانند موارد زیر نیز مطرح است:
● احتمال ابتلا به ام اس چقدر است؟
● چه داروهایی ممکن است بهترین نتیجه را داشته باشد؟
● خطرات و عوارض جانبی چیست؟
● چه کسی میتواند در تصمیمیگیری به من کمک کند.

وقتی CIS به MS تبدیل میشود، میزان تاثیر آن بر افراد مختلف متفاوت خواهد بود. در بلندمدت فقط یک سوم از افراد در صورت وجود، دارای معلولیت جزیی خواهند بود. اما نیمی از آنها به ام اس شدید مبتلا میشوند.

چه کسی CIS میگیرد؟ چه زمانی؟ مانند ام اس ، CIS به طور مستقیم به ارث نمی رسد و مسری نیز نیست. CIS در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان است. هفتاد درصد افراد مبتلا به CIS در سنین 20 تا 40 سال هستند (به طور متوسط ​​30 سال). اما افراد می توانند در هر سنی به CIS مبتلا شوند.

منبع: https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/cis-and-ms-whats-the-difference

CIS چیست؟

CIS بیماری سندروم بالینی جدا شده که با حمله سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی صورت مییرد و مشابه بیماری ام اس است.

شباهت CIS و MS در چیست؟

CIS و MS در علائم بروز دهنده شباهت دارند. با این تفاوت که در ام اس شاهد بروز چندین مورد از علائم هستید، در حالی که CIS معمولا با بروز تنها یکی از علائم همراه است.

CIS و MS چه تفاوتی دارند؟

ام اس یک بیماری مادام العمر است، در حالی که CIS چنین نیست.

احتمال تبدیل CIS به MS وجود دارد؟

راه تشخیص دقیقی در این زمینه وجود ندارد، بلکه تنها میزان احتمال ابتلا در آینده بر اساس بررسی نتایج اسکن مغزی سنجیده میشود.

4.6/5 - (31 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام،میخواستم بدونم که مصرف مشروبات الکلی برای بیماران CIS بلامانع هست یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن