زندگی با ام اس

تغذیه بیماران ام اس

حفظ سلامتی عمومی برای افراد دارای هرگونه اختلال مزمن بسیار مهم است. تغذیه بیماران ام اس هم یکی از فاکتورای حفظ سلامت عمومی است. یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ریزی شده به دستیابی به این هدف را کمک می‌کند. اگرچه “رژیم غذایی MS” خاصی وجود ندارد. چه چیزی و چگونه می‌توانید غذا را در سطح انرژی ، عملکرد مثانه و روده و سلامت کلی خود تغییر دهید. متخصصان ام.اس توصیه می‌كنند كه افراد مبتلا به MS به همان توصیه های رژیم غذایی كم چرب و پر فیبر از انجمن قلب آمریكا و انجمن سرطان آمریكا برای كل مردم جامعه پیروی كنند. وب سایت MyPlate می‌تواند در شروع مسیر تغذیه سالم به شما کمک کند. در مورد اهمیت تغذیه در ام اس اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چالش هایی با رژیم های غذایی خاص

رژیم های مختلف به عنوان درمان یا حتی درمان علائم و نشانه های بیماری ام اس پیشنهاد شده است. بیشتر رژیم های غذایی که به افراد مبتلا به ام اس کمک می‌کند ، مورد آزمایش های دقیق و کنترل نشده قرار نگرفته اند و معدود مواردی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند ، نتایج متفاوتی به همراه داشته اند.

بیشتر ادعاهای مطرح شده در مورد تغذیه بیماران ام اس بر اساس تجربه‌های افراد است. و مزایای گزارش شده ممکن است تغییراتی باشد که می‌تواند بدون هیچگونه درمانی انجام شود.
شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم غذایی کم چربی های اشباع شده و توسط امگا 3 (از ماهی های چرب ، روغن کبد-کبد یا روغن بذر کتان) و امگا 6 (اسیدهای چرب از روغن آفتابگردان یا روغن دانه گلرنگ و احتمالاً روغن گل پامچال در عصر) تکمیل شده است. ممکن است برای افرادی که مبتلا به ام اس هستند فایده ای داشته باشد.
مقاله مروری اخیر تحقیق توسط Pavan Bhargava، MD ، اطلاعات و شواهد فعلی را برای هر یک از رژیم های غذایی مشهور ارائه می‌دهد.
برخی از رژیم های غذایی خاص ممکن است مضر باشند زیرا شامل مقادیر سمی ویتامین های خاصی هستند ، یا مواد مغذی مهم را حذف می‌کنند. به همین دلیل قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی که شامل مکمل های غذایی یا ویتامین ها باشد ، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

مواد غذایی سالم بیماران ام اس

برخی از غذاها ممکن است با داشتن تأثیر در عملکرد سیستم ایمنی بدن ، اعصاب و سایر قسمت های بدن به مبتلایان ام اس کمک کنند.

پروبیوتیک و پروبیوتیک

تغییرات در سلامت روده ممکن است به اختلالات ایمنی کمک کند ، و تحقیقات نشان می‌دهد که سلامت روده در بسیاری از انواع بیماری ها نقش دارد.

 

این باکتری ها وظیفه تجزیه مواد غذایی و مواد مغذی را بر عهده دارند و در هضم و سلامت سیستم ایمنی بدن نقش اساسی دارند. هنگامی که فیبر کافی در رژیم غذایی وجود دارد ، گیاهان سالم روده رشد می‌کنند.

فقدان فلور روده سالم ممکن است به طیف وسیعی از اختلالات ایمنی ، از جمله MS کمک کند. هرکسی که دارای این بیماری باشد ، باید رژیم غذایی داشته باشد که از سیستم ایمنی سالم پشتیبانی کند ، و یکی از آن ها که باعث تقویت فلور مفید روده می‌شوند ، کمک می کند.

پروبیوتیک ها غذاهایی هستند که می‌توانند سطح باکتریهای مفید در روده را تقویت کرده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

 

باکتری های پروبیوتیک در مکمل ها و طیف وسیعی از غذاهای تخمیر شده موجود هستند. موارد زیر حاوی مقادیر سلامتی لاکتوباسیلوس است که یکی از انواع باکتریهای مفید است:

 • ماست
 • کفیر
 • کیمچی
 • کلم ترش
 • کومچه یا چای تخمیر شده

پربیوتیک

پس از پر کردن روده با باکتری های خوب ، تغذیه آنها مهم است. غذاهایی که باکتری های پروبیوتیکی را تغذیه می‌کنند به عنوان پربیوتیک گفته می‌شوند و حاوی فیبر هستند.

غذاهایی که حاوی مقادیر سلامتی فیبر پربیوتیک هستند عبارتند از:

 • کنگر فرنگی
 • سیر
 • تره فرنگی
 • مارچوبه
 • پیازها
 • چیچوری

فیبر

فیبر در غذاهای گیاهی مانند:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • آجیل و دانه ها
 • حبوبات ، مانند عدس
 • غلات کامل
 • برنج قهوه ای

ویتامین دی

تاثیر ویتامین دی در تغذیه بیمار ام اس
تاثیر ویتامین دی در تغذیه بیمار ام اس

ماهی روغنی یک منبع رژیم غذایی ویتامین D است.
ویتامین D برای همه مهم است ، اما ممکن است به ویژه برای مبتلایان به ام اس مفید باشد. طبق آمار موسسه ملی اختلالات عصبی و سكته مغزی ، افراد با ویتامین D زیاد حاوی شانس كمتری برای ابتلا به ام اس دارند.

ویتامین D برای سلامتی استخوان نیز مهم است. افراد مبتلا به ام اس احتمالاً احتمالاً چگالی استخوان و پوکی استخوان را تجربه می‌کنند ، به خصوص اگر قادر به حرکت آسان نباشند. مصرف کافی ویتامین D ممکن است به جلوگیری از بروز این بیماری کمک کند.

بیشتر ویتامین D بدن در معرض قرار گرفتن در معرض نور خورشید است ، اما شخص نیز با مصرف آن آن را مصرف می‌کند:

ماهی روغنی

محصولات لبنی غنی شده
برخی غلات غنی شده ، ماست و آب پرتقال
جگر گاو
زرده تخم مرغ
یک بررسی منتشر شده در سال 2017 خاطرنشان می‌کند ، در حالی که شواهدی مبنی بر ارتباط بین سطح ویتامین D کم و MS در حال جمع شدن است ، تأیید این پیوند به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

 

بیوتین

ویتامین بی و ام اس
ویتامین بی و ام اس

بیوتین نوعی ویتامین B است و برخی افراد آن را ویتامین H می‌نامند.

در بسیاری از غذاها رخ می‌دهد ، اما منابع خوب شامل موارد زیر هستند:

 • تخم مرغ
 • مخمر
 • جگر گاو
 • دانه های آفتابگردان
 • بادام ها
 • اسفناج
 • کلم بروکلی
 • نان گندم کامل

محققان در حال بررسی این موضوع بودند كه آیا بیوتین ممكن است به افراد مبتلا به ام اس سود برساند یا خیر. یافته های مطالعات کوچک نشان می‌دهد که مقدار بالای بیوتین – بین 100 تا 600 میلی گرم در روز – می‌تواند به افراد مبتلا به ام.اس پیشرونده کمک کند ، که در آنها علائم به تدریج شدیدتر می‌شوند.

تأیید و مشخص کردن فواید مکمل بیوتین به تحقیقات بیشتری نیاز دارد ، اما پیروی از یک رژیم غذایی سالم اغلب می‌تواند اطمینان حاصل کند که شخص به اندازه کافی از این ویتامین مصرف می‌کند.

 

اسیدهای چرب اشباع نشده

تحقیقات در مورد اینکه آیا رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs) به طور مستقیم به تسکین علائم MS کمک می‌کند ، نتایج مختلط به همراه داشته است. با این وجود شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این اسیدها به حمایت از بدن سالم و کنترل التهاب کمک می‌کنند.

یک مطالعه منتشر شده در سال 2017 نتیجه گرفته است که مصرف کم PUFA ها ممکن است خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش دهد. در این مطالعه داده های بیش از 170،000 زن بررسی شده است.

به نظر می‌رسد PUFA ها عملکردهای بدن را از سلامت قلب تا توانایی تفکر تقویت می‌کنند. نمونه هایی از غذاهایی که حاوی PUFA هستند شامل ماهی های چرب مانند سالمون و ماهی خال مخالی و برخی روغن های گیاهی است.

 

آنتی اکسیدان ها

بسیاری از غذاهای حاوی سبزیجات حاوی موادی به نام پلی فنول هستند که اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بر روی سلولهای بدن دارند. این اثرات ممکن است به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کند ، و ساختن پلی فنولها برای افراد مبتلا به MS به طور بالقوه مفید است.

منابع پلی فنول عبارتند از:

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • ادویه ها
 • غلات
 • حبوبات
 • میوه ها
 • گیاهان
 • چای

آنتی اکسیدان ها همچنین می‌توانند به جلوگیری از استرس اکسیداتیو ، که محققان با طیف گسترده ای از مشکلات بهداشتی مرتبط هستند ، کمک کنند.

به نظر می‌رسد برخی آنتی اکسیدان ها – بطور خاص رسوراترول ، که در انگور اتفاق می‌افتد – به محافظت از سیستم عصبی کمک می‌کنند.

آنتی اکسیدان ها چیست و چرا به آنها احتیاج داریم؟ در اینجا بیشتر بیاموزید

مدیریت وزن

بررسی منتشر شده در سال 2016 نتیجه گرفت که چاقی در دوران کودکی و بزرگسالی ممکن است خطر ابتلا به بیماری ام اس را افزایش دهد. محققان همچنین خاطرنشان كردند كه چاقی می‌تواند بر پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد.

علاوه بر این ، فرد مبتلا به ام اس که تحرک خود را از دست داده یا حرکات را به چالش کشیده تر می‌داند ، ممکن است خطر بیشتری برای اضافه وزن داشته باشد.

مدیریت رژیم غذایی برای جلوگیری از افزایش وزن نیز ممکن است به جلوگیری از وخیم تر شدن علائم MS کمک کند. این نوع از تغییرات رژیم غذایی ممکن است احساس بهزیستی فرد را تقویت کرده و خطر ابتلا به بیماری های اضافی مانند بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 

 

مواد غذایی مضر برای بیماران ام اس

بعضی از غذاها ممکن است برای افراد مبتلا به ام اس مضر باشد.

چربی های اشباع شده و غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده می‌توانند تأثیر منفی بر سلامت فرد بخصوص اگر حاوی مقادیر زیادی از موارد زیر باشد:

چربیهای اشباع ، چربیهای ترانس و روغنهای هیدروژنه
سدیم یا نمک اضافه شده است
شکر اضافه شده

سدیم

فلفل سیاه اضافی به جای نمک را برای طعم دادن اضافه کنید.
در مقاله ای که در سال 2015 در ASN Neuro منتشر شد ، خاطرنشان شد: افرادی که مبتلا به ام اس هستند که مصرف متوسط ​​سدیم یا سدیم بالایی دارند ، بیشتر احتمال دارد عود علائم را تجربه کنند یا ضایعه جدید ایجاد کنند.

نویسندگان همچنین پیشنهاد کردند از:

 • نوشیدنی های شیرین
 • مقادیر بیش از حد گوشت قرمز
 • غذاهای سرخ شده
 • غذاهای کم فیبر

آنها خاطرنشان می‌كنند كه اینها می‌توانند التهاب را در بدن ایجاد كنند. یک رژیم غذایی سالم که شامل میوه و سبزیجات تازه باشد ، می‌تواند التهاب را کاهش دهد ، به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی آن است.

رژیم های غذایی ویژه: آیا می توانند به بیماری ام.اس کمک کنند؟

هرکسی که رژیم خاصی دارد باید مطمئن باشد که تمام مواد مغذی مورد نیاز روزانه را مصرف می‌کند. شخصی که یک گروه غذایی یا غذایی خاص را از بین می‌برد ، باید اطمینان حاصل کند که آنها جایگزین هر ماده مغذی از دست رفته شوند.

رژیم غذایی فاقد گلوتن

تحقیقات ارتباط بین گلوتن و ام اس را تأیید نکرده است ، اما به نظر می‌رسد افراد مبتلا به MS احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری سلیاک دارند و این مانع از تحمل بدن گلوتن می‌شود. به نظر می‌رسد که هر دو بیماری ناشی از مشکل سیستم ایمنی بدن هستند.

غذاهایی که حاوی گلوتن هستند عبارتند از:

محصولات گندم مانند نان ، اجناس پخته شده و بسیاری از سوپ های پیش ساخته و سس سالاد
محصولات جو مانند مالت ، سوپ ، آبجو و مخمر آبجو
چاودار ، که اغلب در نان ، آبجو چاودار و غلات وجود دارد
افرادی که از رژیم غذایی فاقد گلوتن پیروی می‌کنند ، ممکن است مواد مغذی مهمی از جمله فیبر را که در غلات کامل وجود دارد ، از دست ندهند. آنها باید با خوردن مقدار زیادی سبزیجات تازه ، میوه ، آجیل ، دانه و پالس ، میزان فیبر خود را تقویت کنند.

هرکسی که رژیم بدون گلوتن را در نظر می‌گیرد ، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کند.

رژیم سرخپوشان

بسیاری از افراد رژیم غذایی سرخپوشان یا سرخپوشان معتقدند بدن انسان برای خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده ای که اکنون مصرف می‌کنیم تکامل نیافته است.

رژیم شامل تغییر به غذاهایی است که احتمالاً توسط شکارچیان جمع می‌شوند. اولین قدم انتخاب غذاهای طبیعی بیش از غذاهای فرآوری شده با تأکید بر گوشت و غذاهای گیاهی است اما غلات نیست.

در یک بررسی در سال 2019 ، محققان ، از جمله مدافع رژیم غذایی سرخپوشان ، یک نسخه اصلاح شده از آن را با یک رژیم غذایی دیگر – رژیم غذایی سوانک – مقایسه کردند تا از جمله عوامل دیگر ، تأثیرات بر خستگی ناشی از ام اس را آزمایش کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم های غذایی می‌توانند این خستگی را کاهش دهند ، اما تأیید این امر به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

در مورد رژیم پالئو و نحوه پیروی از آن بیشتر بدانید.

رژیم سوانک

پزشکان رژیم Swank را به عنوان یک درمان MS در دهه 50 توسعه دادند.

این میزان چربی اشباع را حداکثر 15 گرم در روز کاهش می‌دهد و توصیه می‌کند مصرف چربی اشباع نشده را به 20 تا 50 گرم در روز محدود کنید.

افرادی که در این رژیم هستند:

نمی‌توانید غذاهای فرآوری شده یا چربی های لبنی بخورید
در طول سال اول نمی‌تواند گوشت قرمز بخورد
می توانند به اندازه ماهی سفید و صدف مانند بخورند
باید هر روز حداقل 2 فنجان میوه و سبزیجات میل کنید
باید ماکارونی غلات را بخورید
باید هر روز روغن کبد cod و مولتی ویتامین ها مصرف شود
در حالی که برخی رژیم غذایی را تاریخ خود می دانند ، برخی دیگر اعلام می کنند که این ماده به شما کمک می کند.

خطرات احتمالی شامل نقص اسید فولیک و ویتامین های A ، C و E است.

رژیمهای غذایی چگونه مقایسه می شوند؟

در سال 2015 ، انجمن ملی MS تعدادی از رژیم های غذایی و تأثیر آنها بر این بیماری را بررسی کرد. نویسندگان نتیجه می گیرند که شواهد و مدارک کافی برای توصیه کردن یک رژیم غذایی بر رژیم غذایی دیگر وجود ندارد و تصدیق می کنند که بیشتر رژیم ها همان نوع مواد غذایی را محدود یا ترک می کنند.

شخص باید از غذاهایی که شامل موارد زیر هستند تغذیه کند :

بسیار پردازش شده اند
دارای چربی اشباع بالا هستند
از نظر شاخص گلیسمی بالا ، نشان می دهد که آنها حاوی مقادیر زیادی قند هستند یا به طور قابل توجهی فرآوری می شوند
به طور کلی ، رژیم های غذایی تمایل به خوردن دارند:

گوشت قرمز کم چرب
میوه و سبزیجات بیشتری

سبک زندگی تغییر می کند

یوگا می تواند به تناسب اندام ، انعطاف پذیری و کاهش استرس کمک کند.
یک رژیم غذایی سالم برای فرد مبتلا به بیماری ام.اس ، برای بهبود سیستم ایمنی بدن است.

تغییرات اضافی که ممکن است به شما کمک کند عبارتند از:

 • افزایش تابش نور خورشید به منظور افزایش سطح ویتامین D
 • ورزش برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری و حمایت از سلامت و رفاه عمومی
 • ترک سیگار و جلوگیری از دود دست دوم

توجه
هرکسی که تصمیم به ایجاد تغییرات اساسی در رژیم یا سبک زندگی خود می‌دهد ، باید ابتدا با پزشک صحبت کند.

 

اگر تجربه‌ای در ارتباط با ام اس دارید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها با بقیه به اشتراک بگذارید.

 

منبع:

https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Diet-Nutrition

https://www.medicalnewstoday.com/articles/315227#lifestyle

5/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن